esiad rss besleme

Hakkında

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından, 1995 yılında, ev sahibi kuruluşlar ile ortaklık halinde Türkiye’nin değişik bölgelerindeki bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla AB Bilgi Merkezleri Ağı oluşturulma çalışmaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda ilk AB Bilgi Merkezlerinden biri olan İzmir AB Bilgi Merkezi, 1996 yılında Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve ESİAD işbirliğinde İzmir’de kurularak faaliyetlerine başlamıştır. 10 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği konusundaki başarılı çalışmalar ile Bilgi Merkezi sadece İzmir’de değil Ege Bölgesi’nde ve Türkiye’de de pek çok Avrupa Birliği projesini yürütmekte ve koordine etmektedir.

Halihazırda Türkiye genelinde 21 ilde Bilgi Merkezleri çalışmalarına devam etmektedir.

AB Bilgi Merkezlerinin Bulunduğu İller
İzmir, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van.

AB Bilgi Merkezlerinin Görevleri
- AB ile ilgili olarak kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarından, Sivil Toplum Örgütlerinden, eğitim kurumlarından, üniversitelerden, medyadan halkın çeşitli kesimlerinden gelen soruları yanıtlamak,
- Çeşitli AB veri tabanlarına erişimi sağlamak,
- AB bilgi kaynakları arasındaki ağın ve iletişimin genişletilmesine katkı yapmak,
- Nasıl ve nereden bilgi edinileceği konusunda tavsiyelerde bulunarak bir başvuru noktası olarak hizmet etmek,
- Uzman konuşmacıların katılımıyla, AB-Türkiye ilişkileri ve AB politikaları üzerine seminerler düzenlemek,
- AB yayınlarını halkın ilgili kesimlerine dağıtmak
- Kültürel etkinlikler düzenlemek

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir