esiad rss besleme
06
Nisan
2016

“AVRUPA BİRLİĞİ İLE İLİŞKİLERDE NEREDEYİZ?”

1996 yılından beri derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’yla işbirliği halinde çalışan, ESİAD İzmir Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, 5 Nisan 2016 Salı günü, 14:00 – 17:45 saatleri arasında, Hilton Otel’i Turgut Reis Salonu’nda, “Avrupa Birliği ile İlişkilerde Neredeyiz?” başlıklı bölgesel etkinliğini gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği konusunda ulusal ve uluslararası bilinirliğe sahip konuk konuşmacıların yer aldığı etkinliğin açış konuşmasını sırasıyla Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Güçlü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptıktan sonra “Avrupa Birliği ile İlişkilerde Neredeyiz?” başlıklı panelin birinci oturumuna geçildi. Bu oturumda, moderatörlüğü Emre Gönen (İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Böl. Öğretim Üyesi) yaparken,  Soli Özel (Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi) ve Can Baydarol (Avrupa Birliği Takımı Üyesi, AB Uzmanı) ise konuşmacı oldular. Oturum soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

f830130a-8736-429d-9be7-d2e22da8fee6

Verilen çay-kahve arasının ardından, Can Baydarol’un moderatör,  Prof. Dr. Korel Göymen (Sabancı Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, İstanbul Politikalar Merkezi’nde Kıdemli Uzman) ve Doç. Dr. Özgehan Şenyuva’nın (O.D.T.Ü. Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi) konuşmacı oldukları ikinci oturuma geçildi. Bu oturumda, “Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Politikalarında Yönetişim Yaklaşımları” ile  “Türkiye ve Avrupa Birliği’ne Üye Devletlerin Kamuoylarının Türkiye’deki Hukuk ve Demokrasi’ye Bakışları ve Üyelik Sürecinde Yaşanan Dalgalanmalar” konu başlıkları altında değerlendirmeler yapıldı. Etkinlik, ikinci oturumun sonundaki soru-cevap kısmıyla sona erdi.

 67e51478-604e-44e6-8660-10f58227ddb2

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, Bornova Belediye Başkanı ile Seferihisar Belediye Başkanın da başından sonuna kadar takip ettikleri toplantıya, üniversiteler (Rektör, dekan, öğretim üyesi, öğrenci), belediye başkanları, STK temsilcileri, iş adamları ve basın başta olmak üzere geniş yelpazede katılım oldu.

 

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir