esiad rss besleme
01
Aralık
2012

24′ÜNCÜ İSTİŞARE KONSEYİ TOPLANTISI

24. YÜKSEK İSTİŞARE KONSEYİ TOPLANTISI

24. Yüksek İstişare Konseyi Toplantımızı, 1 Ağustos 2009 /Cumartesi günü Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin CİNDORUK ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun ÖZEN’in konuk konuşmacı olarak katılımlarıyla Çeşme Radisson Blu Otel’de gerçekleştirdik.

24. Yüksek İstişare Konseyi Toplantımızın siyaset temalı sabah bölümünde ki konuşmasında Yönetim Kurulu Başkanımız Sıtkı ŞÜKÜRER, demokratik standartların yükselmesinin herkesin ortak özlemi olduğunu vurguladı. Yüksek İstişare Konseyi Başkanımız Deniz TANER ise, ekonomik göstergeleri içeren konuşmasında “Türkiye’nin üretmekten başka çaresi yoktur” dedi.

Yüksek İstişare Konseyi Toplantımızın siyasetin ele alındığı sabah bölümünde “Türkiye Siyasetinin Analizi” başlıklı bir sunum yapan konuk konuşmacımız, Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin CİNDORUK, Türk siyasetinin özellikle güvenlik anlamında karmaşa yaşadığını ve hükümetin icraatıyla ülkeyi rejim değişikliğine götürdüğünü savundu. CİNDORUK, “Güvenliğin temeli olan yargı sisteminde kavga var, halkına güven vermeyen bir yargı ile huzur içinde yaşamak mümkün değildir” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin CİNDORUK, “Merkez partimiz ANAP ile birleşme sürecini, basit bir birleşmeden öte görmek lazım. Çünkü bizler ülkemizde yaşanan temel sorunların çözümünü hızlandırmak için bir araya geliyoruz. Kasım ayına kalmadan bu birleşmeyi tamamlamış olacağız. Bu birleşmeyle birlikte artık çiftçimizin emeği, işçinin alınteri, küçük esnafın birikimi değer bulacaktır.” diye konuştu. İşadamları ve girişimcilerin demokrasinin önemli bir parçası olduğunu” sözlerine ekleyen CNDORUK’a günün anısına teşekkür plaketi verildi.

24. Yüksek İstişare Konseyi Toplantımızın ekonomi temalı öğleden sonraki yemekli final bölümünde, Uluslararası Finansal Danışman Mourice DANON’un ekonomik piyasaları değerlendirdiği kısa konuşmasının ardından, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun ÖZEN “Global Ekonomik Kriz” başlıklı sunumunda “Türkiye’nin ekonomik krizden ihracatla daha hızlı çıkacağını savundu.” ÖZEN, “Krizin ödemeler seviyesi krizi ve bankacılık krizi olmadığına dikkat çekti ve krizden ilk önce Asya ülkeleri kurtulacak” dedi.

Garanti Bankası Genel Müdürü, “ABD’de mayıs ayından itibaren konut fiyatları arttı, satışlar oldu. Bu da iyiye gidişin bir göstergesidir. Ama bu görüş, sağlam ekonomistlere göre pek doğru değil. Çünkü ABD de halen işgücü piyasasında bir iyileşme yok” diye konuştu ve krizden çıkış için sadece özel sektörün yetmeyeceğini sözlerine ekleyerek “Mutlaka kamunun da devreye girmesiyle krizden daha rahat kurtulma olanağı yakalanacak. Ülke ekonomisinin iyiye gitmesi için ihracat büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı. Sunumunun ardından soruları cevaplayan ÖZEN’e teşekkür plaketini Yüksek İstişare Konseyi Başkanımız Deniz TANER verdi.

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir