esiad rss besleme
01
December
2012

23′ÜNCÜ YÜKSEK İSTİŞARE KONSEY TOPLANTISI

GAZİ ERÇEL: “KRİZİ AŞMAK İÇİN, IMF İLE ANLAŞMA ŞART”
Uluslararası Finans Danışmanı Maurice DANON ve Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi ERÇEL’in konuk konuşmacı olduğu 23′üncü Yüksek İstişare Konseyi Toplantımız, Crowne Plaza İzmir’de, Milli Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL, İzmir Valisi Cahit KIRAÇ, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin ÇAPKIN, bazı İzmir Milletvekilleri, İzmir İş Dünyası temsilcileri ve üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

23’üncü Yüksek İstişare Toplantımızın final bölümüne konuk konuşmacı olarak katılan Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi ERÇEL, Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır iyiye gitmediğini ve son krizle oluşan olumsuz tablonun giderilmesi için IMF ile anlaşmanın şart olduğunu söyledi.

“2009 yılı ve Ötesi Ekonomi Gündemi” başlıklı bir sunum gerçekleştiren ERÇEL, dünyanın bugüne dek 121 resesyon geçirdiğini dile getirerek söz konusu krizin de atlatılacağını, fakat bunun en erken 2009 yılı sonunda olabileceğini ifade etti. ERÇEL “Türkiye’nin ekonomik tablosundaki verilerin birbiriyle tutarlı olması için gereken kaynak IMF ile yapılacak anlaşma sonrası gelmesi gereken 25 milyar dolardır” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “2009 için iyimser ve kötümser olmak üzere iki senaryo sözkonusu. Bu yıl içinde büyüme, iç talepte canlanma, dış finansman bulunması, IMF ile ilişkiler, döviz kuru, şirketlerin kurtulması ve işsizliğin azaltılması gibi konular, gündemi oluşturacaktır. İyimser senaryoda büyüme ve TL’nin değeri artacak, IMF ile anlaşma yapılacak. TL – enflasyon dengesi yakalanacak. Kötümser senaryoda ise IMF ile anlaşılamayacak, TL değer kaybedecek”

Toplantımızın sabah bölümünde konuk konuşmacımız olan Uluslararası Finans Danışmanı Maurice DANON da, ekonomik kavramların anlamları yaşanan kriz nedeniyle hızlı bir değişme uğradığını ve faizin bile artık farklı bir içerik kazandığını vurguladı. Türk sanayici ve işadamlarının, kriz ortamında, Avrupa’daki aile şirketlerini satın alabileceklerini söyleyen DANON, “Kendi imkanlarınızla krizde inanılmaz markaları satın alabilirsiniz.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sıtkı ŞÜKÜRER ise krizin etkilerinin en aza indirilmesi gerektiğine dikkat çekti. ŞÜKÜRER, “Önümüzdeki dönemde herkes üzerine risk alacaktır, almalıdır. Bu ortak dayanışma girişimine bankalar da dahildir. Bankalar teminat bankacılığından uzaklaşıp bundan böyle proje bankacılığına ağırlık vermelidir. Öz finansmanın kıt olduğu ülkemizde başka bir kalkınma finansmanı düşünmek güçtür” dedi.

Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU deneyimli ve akılcı yaklaşımlarıyla güven veriyor. Taha AKSOY da birikim ve yeteneklerine güvendiğimiz, vizyon sahibi bir aday” görüşünü dile getirdi.

Yüksek İstişare Konseyi Başkanımız Deniz TANER ise krize karşı, herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Toplantının ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi GÖNÜL, derneğimize yeni üye olan Oğuz ÖZKARDEŞ, Selçuk KARCIOĞLU ve Saim UYSAL’a dernek rozeti taktı.

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir