esiad rss besleme
22
Haziran
2018

KÜRESEL GELİŞMELER IŞIĞINDA İHRACATIN FİNANSMANINDA TÜRK EXİMBANK

Derneğimiz, 21 Haziran tarihinde dernek merkezimizde, Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım konuk konuşmacı olduğu “Küresel Gelişmeler Işığında Finansal Piyasalar ve İhracatın Finansmanında Türk Eximbank’ın Rolü” konulu toplantıyı gerçekleştirdi.

Toplantıda önümüzdeki dönemde ihracatta katma değerli üretim yapmak isteyen firmalara yeni destek imkanları konuşuldu.

DSC_0029_

Yatırımlar için kaliteli finansman araçları vurgusu

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Fadıl Sivri, geçtiğimiz günlerde açıklanan %7,4’lük büyümede kaynakların tüketim yerine üretime yönlendirilmesi ile yatırımların ağırlığının artırılması gerektiğini ifade etti. Sivri, “Bu çeyrekte iş insanları olarak olumlu gördüğümüz nokta, üretim kapasitesinin yükselmesini sağlaması dolayısıyla makine teçhizat yatırımlarının artış eğilimini sürdürüyor oluşu. Bu da, Türkiye’nin özellikle teknolojik dönüşümünü sağlayabilecek, yeni bir yatırım hamlesine zemin hazırlıyor. Bunun için en önemli unsur ucuz finansmanın kaliteli finansman araçları ile sağlanabilir olmasıdır” dedi.

12

Dış ticaretteki son gelişmelere de değinen Sivri, “İhracatımız 2016 yılı Kasım ayından bu yana artıyor. 2018 yılı Nisan ayında da geçen yılın aynı ayına göre ihracat %8 artarak 14 milyar dolar, ithalat ise %16 artarak 21 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmet ihracatı ise bu sene ilk dört ayda %24 arttı. İhracatımızda özellikle otomotiv, konfeksiyon ve kimyevi mamulleri başı çekiyor. İhracatta en yüksek artışın %39 ile bölgemizde, Manisa’da gerçekleşmesi bizim için bir motivasyon kaynağı” dedi. Kalkınmaya birinci derecede katkı verebilecek nitelikli tarım ürünlerinin desteklenmesinin, yatırım ve ihracat imkanlarının geliştirilmesinin bölgemiz için öncül bir nitelik sağlayabileceğini söyleyen Sivri, “İvedilikle hayata geçirilmesini beklediğimiz, sanayicinin maliyetlerini kontrol edebildiği, öngörebildiği, en azından çok büyük bir risk primine muhatap olmadan belli riskleri yönetebileceği bir dönem geçirmek istiyoruz. Ar-Ge, eğitim reformu, nitelikli işgücünün sağlanması, Endüstri 4.0 konularındaki teknolojik dönüşümü sağlayabilecek özelliklere sahip yeni bir neslin yetişmesi, üniversiteler, teknoparklar, sanayi bölgelerinde oluşmaya başlayan endüstri meslek liseleri gibi eğitim modellerine geçilmesi gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

“Seçim sonrası iyileşme başlar”

Sunumuna küresel piyasaları değerlendirerek başlayan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2017 yılı sonrasında küresel risk iştahının azalmasıyla yapılan yatırımların ve ticaretin hız kesmesini beklediğini ifade etti.

5

Eximbank’ın önümüzdeki dönemde ihracatta katma değerli üretim yapmak isteyen firmalara yeni teşvik imkanlarını, finansman koşullarını ve sanayicinin kullanabileceği finansal araçları anlatan Yıldırım, Türkiye ekonomisinin son durumunu da değerlendirdi. Piyasaların Türkiye ekonomi yönetiminden beklentilerinin enflasyonun düşürülmesi gibi belli başlı konularda olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Uluslararası kuruluşlar ve piyasaların bizden beklentisi ekonomimizin kötü görünen yönlerini düzeltip yolumuza devam etmemizdir. Seçim sonrası başta enflasyon olmak üzere ekonomimizi olumsuz etkileyen kalemlerde hızlıca hamleler yapıp piyasaları tedirgin eden alanlarda iyileştirmelerin sağlanacağına inancım sonsuz” diye konuştu. Yıldırım, yurtiçi enerji kaynakları ile cari açığa çözüm aranırken, süper teşvikler ile de yurtdışı kaynaklara olan bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiğine değindi.

4

Türk Eximbank’ın yapısı ve geldiği nokta hakkında da bilgi veren Yıldırım, İhracat Destek Hizmetleri Merkezi, işletme sermayesi garanti programı, 5 yıl vadeli işletme sermayesi kredi programı, kredilerin doğrudan döviz olarak kullandırılabilmesi, TÜRSAB üyelerine uygun maliyetli kredi gibi yenilikler ile sürekli olarak sundukları hizmetleri geliştirdiklerini aktardı.

1

Toplantı sonrası Yönetim Kurulu Başkanımız Fadıl Sivri konuğumuza, derneğimiz yayın organı ESİAD Yaşam’ın yeni sayısı ile birlikte bir teşekkür plaketi takdim etti.

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir