esiad rss besleme
08
Aralık
2014

TÜRKİYE ZİYARETİ: AB İLİŞKİLERİ SIKILAŞTIRIYOR

eu news

Avrupa Birliği’nin Dış İşleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides ile birlikte 8-9 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacak.

Yüksek Temsilci ve Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ziyaret öncesinde şu açıklamayı yaptı: “Komisyon Üyeleri Hahn ve Stylianides ile birlikte gerçekleştireceğimiz bu ziyaret, AB-Türkiye ilişkilerinin stratejik öneminin ve ortak menfaatler ve zorluklar karşısında ilişkilerimizi sıkılaştırma arzumuzun açık bir göstergesidir.”

Yüksek Temsilci ve Komisyon Üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar’ın yanı sıra muhalefet temsilcileri, iş camiası ve sivil toplumla toplantılar yapacaklar. Yüksek Temsilci ile Komisyon Üyesi Stylianides 9 Aralık günü Kilis’e geçerek burada bir mülteci kampını ziyaret edecek ve Suriye ve Irak krizlerinden kaçan mültecilere barınma imkanı sağlanmasında oynadığı önemli rolden dolayı Türkiye’ye takdirlerini sunacaklar.

Komisyon Üyesi Stylianides şunları söyledi; “Avrupa’nın, Türkiye ile ve Suriye ve Irak’tan gelen 1 milyonu aşkın mülteciye tüm cömertliğiyle ev sahipliği yapan yerel halklarladayanışma içerisinde olduğunu yinelemek isterim. Avrupa bu krizlerin mağdurlarına yardım etme konusunda hiç bir tereddüt taşımamaktadır. Bu ziyareti, sahadaki ihtiyaçları bizzat görmek ve insani yardımlarımızın mümkün olan en etkin biçimde acıları dindirmeye ve ümit vermeye devam etmesini sağlamak üzere gerçekleştireceğim.”

Yeni Avrupa Komisyonu’nun göreve başlamasından kısa bir süre sonra gerçekleştirilen bu ortak ziyaret, Birliğin, stratejik konumu ve dinamik ekonomisinin yanı sıra, Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerini yürüten aday bir ülke, kilit bir ortak ve komşu olarak Türkiye’ye atfettiği önemi göstermektedir. Ziyaret aynı zamanda, AB-Türkiye ilişkilerinin stratejik önemini tam anlamıyla yansıtacak şekilde, tüm yönleriyle kuvvetlendirilmesi yönünde taşıdığımız kararlılığın da açık bir ifadesidir. Bu itibarla ve özellikle de bütünleşmemiz, ortak komşuluk alanımız ve bölgede süregelen krizler bağlamında AB, bu kadar yüksek sayıda mülteciye kucak açan Türkiye’nin takdire şayan çabalarını desteklemek üzere, sağladığı yardımları arttırmakta kararlıdır.

Komisyon Üyesi Hahn da bu sözleri teyit ederek şunları söyledi: ‘AB-Türkiye ilişkilerini ilerletmek ve katılım müzakerelerini rayında tutmak konusunda kararlıyız. Bununla birlikte, ilerlemeyi sağlayacak sağlıklı zeminin yaratılması için daha fazla reforma ihtiyaç bulunmaktadır. Bunu yapabilmek için Türkiye ile daha da yakın ve daha derin bir ilişki kurmamız gerekiyor. ‘

Daha fazla bilgi için: http://avrupa.info.tr/tr/bilgi-kaynaklari/haber-arsivi/news-single-view/article/tuerkiye-ziyareti-ab-iliskileri-sikilastiriyor.html

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir