esiad rss besleme
14
Nisan
2015

BİRLEŞMİŞ BİR AVRUPA SANA NE İFADE EDİYOR? – VİDEO YARIŞMASI

video_comp

“Birleşmiş bir Avrupa size ne ifade ediyor? –birleşmiş bir Avrupa’nın size ne ifade ettiğini bir dakikalık bir video ile anlatın!

SON BAŞVURU TARİHİ: 17 Mayıs 2015

Avrupa Komisyonu, AB üyesi, aday ve Güneydoğu Avrupa’daki aday adayı ülkelerden 13-15 yaş grubundaki gençler için “Birleşmiş bir Avrupa size ne ifade ediyor?” konulu bir video yarışması düzenliyor. Ulusal jüriler her ülkeden bir videoyu seçecek. Kazananlar Brüksel’e davet edilecek ve hem şehri ve Avrupa kurumlarını keşfetme hem de Avrupa’nın dört bir yanından genç insanlarla tanışma fırsatını yakalayacaklar. Hazırlanan videoların 17 Mayıs 2015 gece yarısına kadar teslim edilmesi gereklidir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki ‘Bilgi Kitapçığını’ okuyunuz.

Katılım Koşulları

1. Yarışma, 28 AB Üye Ülkesi ile Güneydoğu Avrupa’daki aday ya da potansiyel aday ülkelerinin (Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti, Kosova*, Karadağ, Sırbistan, Türkiye) vatandaşlarının katılımına açıktır.

2. Katılımcılar, son başvuru tarihinde 13 ila 15 yaşları arasında olmalıdır. Avrupa kurumları çalışanlarının birinci dereceden aile üyelerinin başvuruları kabul edilmeyecektir.

3. Başvurular, Avrupa Birliği’nin herhangi bir resmi dilinde (bk. http://europa.eu/about-eu/facts-figures/administration/index_en.htm) ya da Güneydoğu Avrupa’daki aday ve potansiyel aday ülkelerin resmi dillerinde olabilir.

Başvuru Kuralları

4. Her bir katılımcı yalnızca bir video ile katılabilir.

5. Her bir gönderi yarışmanın teması ile açıkça bağlantılı olmalıdır.

6. Yalnızca özgün eserler kabul edilecektir. Başvuru yapıldıktan sonra katılım nihaidir.

7. Videoda başka kişiler yer alabilir, ancak yalnızca bir kişi eser sahibi olarak başvurabilir ve ulusal jüri tarafından böyle değerlendirilir. Grup halinde yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

8. Videolar en fazla 1 dakika uzunluğunda olabilir.

9. Şiddet, nefret, cinsiyetçilik, ırkçılık veya herhangi bir hakaret unsuru taşıyan, başkalarının haklarını ihlal eden veya herhangi bir unsur ya da ifade içeren veya yasa dışı olarak kabul edilen gönderiler yarışma dışı bırakılacaktır.

Başvurunuzu ne zaman ve nasıl yapabilirsiniz?

10. Son başvurular 17 Mayıs 2015 gece yarısına kadar yapılabilir.

11. Katılımcılar aşağıdaki web sitesine kayıt yaptırarak videolarını bu site üzerinden yüklemek zorundadırlar:

http://ec.europa.eu/enlargement/news_corner/video_competition/index_en.htm

“Video yarışması başvuru” simgesine tıklayın ve adımları takip edin. Sorunuz olursa lütfen video@mcgroup.com adresine e-posta gönderin.

İzleyiciler tarafından tanınacak şekilde videoda görünen herkes yayın izin formunu imzalamak zorundadır. Yasal sorumluluk yaşının altında olanların yayın izin formu anne-babaları/velileri tarafından imzalanmalıdır. Yayın izin formları BURADAN indirilebilir. Yayın izin formlarının taranmış fotokopisi video ile birlikte gönderilmelidir. Ulusal jüriler tarafından yapılan eleme sonucunda son listeye kalan videoların sahipleriyle iletişime geçilecek ve onlardan imzalı orijinal yayın izin formlarını sunmaları istenecektir.

Telif Hakkı

12. Katılımcı gönderdiği eser ile onun telif ve patent hakkına sahibi olmak zorundadır. Bir başka eser sahibinin dil ve düşüncesinin izinsiz ve kendisine aitmiş gibi kullanmasını içeren intihal durumunda yarışma dışı bırakılacaktır.

Her bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir, ancak kazanan eserlerin sahipleri Avrupa Komisyonu’na eseri yayınlamak ve telif hakkı ödemeksizin herhangi bir amaçla kullanımına izin vermek zorundadır. Kazananlardan, söz konusu hakları teyit eden ve Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen yayınlama koşullarını açıkça belirten resmi bir izin belgesi imzalamaları istenecektir.

13. Katılımcılar yarışmaya videolarını göndererek, yarışmada kazanan olarak seçilmeleri halinde kazanan videoların her tür kullanım hakkını herhangi bir ücret talep etmeksizin Avrupa Komisyonu’na devrettiklerini kabul etmiş olurlar. Videonun herhangi bir sınırlama getirmeksizin iletişim araçlarında yayınlanma, uyarlanma, dağıtım, çoğaltma, gösterim veya tercüme hakları da Avrupa Komisyonu’na tanınmış olur. Katılımcılar yetki hakkını Avrupa Komisyonu’na verirler.

14. Katılımcılar aynı zamanda videonun başkaları tarafından kullanılmasına izin verme hakkını da Avrupa Komisyonu’na devrederler.

Değerlendirme

15. Bütün başvurular ulusal düzeyde, jüriler tarafından değerlendirilecektir.

16. Her bir ulusal jüri bir eseri kazanan olarak belirleyecektir. Jüriler, uygun başvurunun olmaması halinde bir kazanan seçmeme hakkını saklı tutarlar.

17. Jürilerin münazara ve değerlendirmeleri gizli olup jüri kararları kesindir.

18. Ödüller verilmeden önce jüri vatandaşlık ve yaş bilgilerinin doğrulanmasını talep edecektir (geçerli bir pasaport ya da kimlik belgesinin fotokopisi).

19. Yalnızca ödül kazananlarla iletişime geçilecektir.

Ödüller

20. Ulusal düzeyde kazanan her bir yarışmacı, Haziran/Temmuz 2015 (tarihler belirlenecektir) tarihinde yanında bir yetişkin ile Brüksel, Belçika’ya 2 günlük bir gezi ile ödüllendirilecektir. Gezi boyunca kazananlara bir yetişkin (ör. Anne-baba, veli) eşlik etmek zorundadır.

21. Brüksel gezisinde, kazananlar ve onlara eşlik eden yetişkinler için aşağıdaki masraflar karşılanacaktır:

  • 28 AB ülkesinden, Güneydoğu Avrupa’daki aday ülkelerden ya da potansiyel aday ülkelerden kazanan ya da eşlik edenin ikamet ettiği yerden Brüksel’e gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti veya birinci sınıf tren yolculuğu
  • Yemekler (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ve konaklama
  • Brüksel’de şehiriçi ulaşım masrafları
  • Düzenlenen etkinliklere giriş ücreti

 

22. Brüksel gezisi esnasında oluşabilecek tüm diğer masraflardan kazananlar sorumludur.

23. Gezinin kesin tarihleri kazananlar seçildikten sonra belirlenecektir.

Kişisel Verilerin Korunması ve Görüntü Hakları

24. Kayıt sürecinde toplanan bütün kişisel bilgiler Avrupa Komisyonu tarafından saklanacak ve yalnızca yarışma amaçlı kullanılacaktır.

Avrupa Komisyonu kullanıcı gizliliğine bağlıdır. “Topluluk kurumlarınca kişisel verilerin işlenmesi kapsamında bireylerin korunması” politikası 18 Aralık 2000 tarihli ve (AT) 45/2001 sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğü’ne dayanmaktadır.

25. Kazananların isimleri ve eserleri yayınlanacak ve Brüksel’e ödül töreni için yaptıkları ziyaretle ilgili video ya da fotoğraflar medyada yer alabilecektir. Kazananlar, yarışmayla ilgili videolar veya fotoğrafların yayınlanması hususunda Avrupa Komisyonu’na yetki verirler.

İlgili Mevzuat

26. Bu yarışma ve mevcut kurallar Belçika kanunlarına tabidir.

Bu başvuru ile bütün kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz.
Kurallara uymamak yarışma dışı bırakılmakla sonuçlanır.

* “İbare, statüye ilişkin pozisyonlara halel getirmez ve Kosova’nın Bağımsızlık İlanına ilişkin Uluslararası Adalet Divanı-ICJ Görüşü ile BM Güvenlik Konseyi’nin 1244/1999 sayılı Kararına uygundur.”

Basifed türkonfed AB Bilgi Merkezi İzmir